Δυσκολεύτηκε στην Κρήτη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε την Κυριακή, 15/2/2015, στην Κρήτη απέναντι στον ΟΦΗ και κυριολεκτικά πέρασε από “σαράντα κύματα” για να πάρει τη νίκη και να διατηρηθεί στο -6 από τον πρωτοπόρο της κατάταξης Ολυμπιακό, ο οποίος την προηγούμενη ημέρα είχε επικρατήσει του Εργοτέλη με 3-0.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Καρέλλης έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ, μετά από ωραίο συνδυασμό των Μπεργκ και Πέτριτς. Η συνέχεια, όμως, στοίχημα ότι δεν ήταν η ανάλογη. Οι “πράσινοι” οπισθοχώρησαν αισθητά, έδωσαν την κατοχή και μεγάλο χώρο στον αντίπαλό τους, ο οποίος όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά να προηγηθεί κιόλας στο 44’ με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Τριανταφυλλόπουλος.

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βγήκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και ισοφάρισε άμεσα σε 2-2 με γκολ του Πράνιτς, ενώ έφερε ξανά “τούμπα” το παιχνίδι στο 74ο λεπτό, με τον Καρέλλη να σκοράρει για δεύτερη φορά. Στην άνοδο του Παναθηναϊκού βοήθησαν και οι αλλαγές του Γιάννη Αναστασίου, ο οποίος πέρασε το Σωτήρη Νίνη στο 46’ στη θέση του ανέτοιμου Μαυρία, αλλά και τον Ατζαγκούν στο 63’ στη θέση του Πέτριτς.

Η νίκη αυτή επανέφερε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στους 6 βαθμούς και πλέον όλα τα φώτα στρέφονται στο παιχνίδι της Κυριακής στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, όπου ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Όπως ανακοινώθηκε από τη Διοίκηση, υπήρξε ήδη sold out των εισιτηρίων για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ ήταν τα πολλά επεισόδια που έλαβαν χώρα μετά το τέλος του αγώνα, στα οποία τραυματίστηκε ο επιμελητής του ποδοσφαιρικού τμήματος του Παναθηναϊκού,  Γρηγόρης Παπαβασιλείου, από ένα κομμάτι τσιμέντο, το οποίο τον χτύπησε στο κεφάλι.

Στα αγωνιστικά νέα τώρα, οι παίκτες που αγωνίστηκαν στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ έκαναν αποθεραπεία, ενώ οι υπόλοιποι αγωνίστηκαν σε ανεπίσημο φιλικό που έλαβε χώρα στο προπονητικό κέντρο στο Κορωπί με αντίπαλο το Φωστήρα.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Καρέλλης έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ, μετά από ωραίο συνδυασμό των Μπεργκ και Πέτριτς. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν η ανάλογη. Οι “πράσινοι” οπισθοχώρησαν αισθητά, έδωσαν την κατοχή και μεγάλο χώρο στον αντίπαλό τους, ο οποίος όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά να προηγηθεί κιόλας στο 44’ με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Τριανταφυλλόπουλος.