Νίκη του Παναθηναϊκού επί της Κορτράικ

Με γκολ του Άλτμαν και του Μολίνς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 της Κορτράικ του Γιάννη Αναστασίου στο δεύτερο φιλικό των “Πρασίνων” επί ολλανδικού εδάφους.

Οι “Πράσινοι” έδειξαν το καλό ανασταλτικό τους πρόσωπο σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά ια στοιχημάτιζε κανείς στο επιθετικό κομμάτι είχαν αρκετά προβλήματα και αυτό λόγω της απουσίας δημιουργικών παικτών.

Όλα τα γκολ του αγώνα μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο σκορ με “κεφαλιά ψαράκι” του Άλτμαν και την Κορτράικ να ισοφαρίζει με τον Τσεβαλιέρ στο 32΄. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κουλιμπαλί κέρδισε πέναλτι και το μετουσίωσε σε γκολ ο Μολίνς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι προπονητές των δύο ομάδων έκαναν πολλές αλλαγές και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, το οποίο βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 2-1.