Τσάμπα ήττα!

Το παιχνίδι με τον Άγιαξ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, αλλά στοίχημα πως ολοκληρώθηκε εφιαλτικά! Οι “Πράσινοι”, αν και προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο σκορ με τον Μάρκους Μπεργκ, δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε το βαθμό της ισοπαλίας (σ.σ. 1-2) και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League μοιάζει… βουνό, παρότι αυτή ήταν μόλις η πρώτη αγωνιστική των ομίλων.

Προβάδισμα και κακή αντίδραση

Ο Παναθηναϊκός ευτύχισε να ανοίξει το σκορ απέναντι στον Άγιαξ στο 5ο μόλις λεπτό και διατήρησε ψηλά την πίεσή του για αρκετό διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, στη συνέχεια η ελληνική ομάδα άρχισε να δίνει πολύ χώρο στον αντίπαλο και ο Άγιαξ το εκμεταλλεύτηκε. Στο 34ο λεπτό οι Ολλανδοί κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, ενώ λίγο έλειψε να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο αμέσως επόμενο λεπτό, αλλά ο Στιλ γλίτωσε την ομάδα του με εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός ήταν κακή και αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Μέστο υπέπεσε σε διπλό λάθος και ανέτρεψε τον παίκτη του Άγιαξ εντός της περιοχής. Ο Στιλ απέκρουσε το πέναλτι, αλλά στην επαναφορά ο Ρίντεβαλντ έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ιβάνοφ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και το “Τριφύλλι” έμεινε με παίκτη λιγότερο. Στο 79ο λεπτό, όμως, δέχτηκε κόκκινη κάρτα και ο Ζίεχ του Άγιαξ και οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν.  Εκεί που όλοι ανέμεναν τον Παναθηναϊκό να πιέσει για την ισοφάριση, ο Άγιαξ ήταν αυτός που έχανε τις ευκαιρίες.

Στις καθυστερήσεις του ματς, και αφού πρώτα ο Γουακάσο είχε αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό με 9 παίκτες, ο Μολέδο έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε μπλοκαρίστηκε εύκολα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Τουλάχιστον δύο αγωνιστικές στον Γουακάσο!

Ο Γουακάσο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στον αγώνα με τον Άγιαξ και ο Παναθηναϊκός θα αναγκαστεί να παίξει χωρίς έναν από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του στους επόμενους αγώνες του Europa League.

O Γκανέζος μέσος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα και η τιμωρία του αναμένεται να είναι τουλάχιστον δύο αγωνιστικές. Παρόλα αυτά, δεν είναι απίθανο να τιμωρηθεί για περισσότερα παιχνίδια, αφού όλα θα κριθούν από το τι θα γράψει στις παρατηρήσεις του ο διαιτητής.

Από εκεί και πέρα, ο Ιβάνοφ θα απουσιάσει για το επόμενο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση, το οποίο είναι με τη Θέλτα στο Βίγκο.

Ανασύνταξη και το μυαλό στον ΠΑΣ

Στον παναθηναϊκό θέλουν να αφήσουν πίσω την ήττα από τον Άγιαξ και να επικεντρωθούν στον επόμενο αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος. Την Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2016, στις 16:00, το “Τριφύλλι” θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο της “Λεωφόρου Αλεξάνδρας” και κάθε άλλο αποτέλεσμα, πέραν της νίκης, θα είναι αποτυχία.

Μία νίκη επί του ΠΑΣ μπορεί να γιατρέψει ορισμένες από τις… πληγές που άνοιξε η ήττα στον ευρωπαϊκό αγώνα και αυτό το ξέρει πολύ καλά ο Αντρέα Στραματσόνι και οι παίκτες του.