Έβγαλε αντίδραση και θύμισε Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός το τελευταίο διάστημα ταλαιπωρείται από αρκετά προβλήματα τόσο αγωνιστικά όσο και εξωαγωνιστικά. Το “Τριφύλλι” των πολλών προβλημάτων αντιμετώπισε εντός έδρας τον Ολυμπιακό για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι “Πράσινοι” έψαχναν έναν τρόπο για να αντιδράσουν έπειτα από τις κακές εμφανίσεις των προηγούμενων αγωνιστικών και τον βρήκαν με ιδανικό τρόπο, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Μάλιστα το τελικό αποτέλεσμα όλοι θα στοιχημάτιζαν πως αδικεί τον Παναθηναϊκό, μιας και ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησε αρκετές κλασικές ευκαιρίες, απώλεσε πέναλτι με τον Μακέντα και στην μοναδική στιγμή ολιγωρίας έμεινε πίσω στο σκορ. Ωστόσο αντέδρασε, πίεσε ψηλά τον αντίπαλο και χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιοάν Μολό, έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το ΟΑΚΑ.

Ο τεχνικός του “Τριφυλλιού”, Γιώργος Δώνης, πήρε το ρίσκο και έδωσε φανέλα βασικού στον Μπαρτ Σένκεφελντ πολύ πιο γρήγορα από το αναμενόμενο. Ο κύριος Δώνης εστίασε στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του και κατάφερε να κλείσει όλους τους διαδρόμους προς τα καρέ του. Όμως στην μοναδική στιγμή ολιγωρίας, ο αντίπαλος άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια ο Έλληνας τεχνικός έριξε στον αγωνιστικό χώρο όλους τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές που είχε στην διάθεσή του, οι “Πράσινοι” ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, έφεραν το ματς στα ίσια, και έδειξαν ότι η ομάδα έχει σφυγμό έπειτα από το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης πραγματοποιήθηκε στο 8ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Σεμέδο δεν ανησύχησε την εστία του Διούδη. Στο 24ο λεπτό ο Διούδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Γκερέρο. Στο 35ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα, η μπάλα έφτασε στον Γκερέρο και αυτός με σουτ σημείωσε το 0-1. Στο 58ο λεπτό μετά από σέντρα του Μακέντα, ο Σεμέδο ανέτρεψε τον Περέα και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μακέντα, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Σα που απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 85ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη, η μπάλα έφτασε στον Μακέντα, ο οποίος από ευνοϊκή θέση έκανε την προβολή αλλά ο Σα ενστικτωδώς την απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 89ο λεπτό ο Μεριά ανέτρεψε τον Μακέντα και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Αυτή την φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Μολό, ο οποίος νίκησε τον Σα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησε ο κύριος Δώνης ήταν οι Διούδης, Πούγγουρας, Ζαχίντ (63΄ Μολό), Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβός (46΄ Περέα), Σένκεφελντ, Μπουζούκης, Δώνης (71΄ Μπεκ), Μακέντα και Κουρμπέλης.