Ήττα σε αγώνα… αγγαρείας για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ατρόμητο για την 29η και προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Η αναμέτρηση έμοιαζε περισσότερο με αγώνα αγγαρείας για το “Τριφύλλι”, παρά για να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα ο προπονητής της ομάδας, Γιώργος Δώνης. Έτσι οι “Πράσινοι” γνώρισαν την ήττα σχετικά εύκολα με σκορ 2-0.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Δώνης, είδε τους ποδοσφαιριστές του να παρουσιάζονται για ακόμη ένα ματς κατώτεροι των περιστάσεων, να χάνουν τις περισσότερες προσωπικές τους μονομαχίες, να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις και από την άλλη να κλείνονται στα καρέ τους και να δέχονται αρκετές επιθέσεις.

Το “Τριφύλλι” συνέχισε τις μέτριες πτήσεις του στον δεύτερο γύρο. Το μόνο αξιοσημείωτο αποτελεί η πρώτη επαγγελματική συμμετοχή του Ανδρέα Αθανασακόπουλου, ο οποίος είναι μόλις 17 ετών και θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα των ακαδημιών. Επίσης ο Κωνσταντίνος Κότσαρης επέστρεψε στην εστία της ομάδας του.

Κατά τα άλλα η πλειοψηφία των παικτών της ομάδας βρέθηκε σε αρκετά κακή ημέρα με συνέπεια να υποκύπτουν σε συνεχόμενα λάθη και να μην μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Όσον αφορά την εικόνα της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 4ο λεπτό όταν το σουτ που επιχείρησε ο Δώνης έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ. Στο 13ο λεπτό ο Κότσαρης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση και απομάκρυνε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουγκράι. Στο 38ο λεπτό ο Κότσαρης πρόλαβε τελευταία στιγμή και μπλόκαρε την μπάλα προ του Κουλούρη. Με το σκορ στο 0-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 57ο λεπτό όταν το σουτ του Χατζηγιοβάνη από πλάγια θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας. Στο 61ο λεπτό μετά από κόρνερ του Ενσικουλού, ο Κουλούρης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, όμως στην συνέχεια ο Μπρούνο πήρε το ριμπάουντ και με σουτ από κοντινή απόσταση και σε κενή εστία πέτυχε το 1-0. Στο 64ο λεπτό ο Μανδάς με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Κουρμπέλη. Στο 72ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ατρομήτου, η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη, ο οποίος με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ σημείωσε το 2-0. Στο 75ο λεπτό ο Κότσαρης μπλόκαρε το σουτ του Μπουσουλάτζιτς. Στο 84ο λεπτό ο Κότσαρης απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα. Στο 89ο λεπτό η κεφαλιά του Γιόχανσον πέρασε άουτ.

Ο κύριος Δώνης χρησιμοποίησε τους Κότσαρη, Κολοβέτσιο, Χατζηγιοβάνη ( 65΄ Καμπετσή ), Γιόχανσον, Κουλιμπαλί, Αθανασακόπουλο ( 46΄ Χατζηθεοδωρίδη ), Δώνη, Ινσούα, Μακέντα ( 46΄ Εμμανουηλίδη ), Κουρμπέλη και Οικονόμου.