Με το ένα πόδι εκτός Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός – Παρελθόν ο Στραματσόνι

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε τις άσχημες εμφανίσεις του και στην Κρήτη, όπου και ηττήθηκε με 2-1 από τον ΟΦΗ για το Κύπελλο Ελλάδας. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι “Πράσινοι” είναι σχεδόν με το ένα πόδι εκτός διοργάνωσης, καθώς την τελευταία αγωνιστική του ομίλου θέλουν νίκη απέναντι στον Απόλλων Αθηνών και παράλληλα να υπάρξει νικητής στον αγώνα του ΟΦΗ με τον Ηρακλή.

Το νέο στραπάτσο της ομάδας έφερε σε ακόμη πιο δυσχερή θέση τον Αντρέα Στραματσόνι, ο οποίος πλήρωσε τελικά τις κακές εμφανίσεις και τα άσχημα αποτελέσματα και απολύθηκε από τη θέση του προπονητή. Βάσει των τελευταίων δημοσιευμάτων πιθανότερος αντικαταστάτης του θα είναι ο Μαρίνος Ουζουνίδης, ο οποίος αν όλα πάνε καλά θα αναλάβει τις τύχες της ομάδας τουλάχιστον μέχρι το τέλος της σεζόν.

Ηττήθηκε αν και προηγήθηκε

Ο Παναθηναϊκός το τελευταίο διάστημα στοίχημα πως δεν βγάζει υγεία στο αγωνιστικό κομμάτι και αυτό είναι εμφανές σε κάθε μας. Οι “Πράσινοι” παρουσίασαν το ίδιο πρόσωπο και στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΟΦΗ και τελικά ηττήθηκαν με 2-1 αν και προηγήθηκαν στον αγώνα.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα του Ηρακλείου και θέλησαν να βάλουν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Μπεργκ σημάδεψε το δοκάρι του τερματοφύλακα του ΟΦΗ, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε μοναδική ευκαιρία στο 4ο λεπτό όταν νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ α τετ.

Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου ήταν σε τραγική κατάσταση από τη βροχή που έπεφτε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ με γκολ του Μάρκους Μπεργκ έπειτα από ωραία μπαλιά του Ιμπάρμπο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο ΟΦΗ ανέβασε τις γραμμές του και άρχισε να πιέζει την επιεικώς αστεία άμυνα του Παναθηναϊκού, η οποία χάρισε στους αντιπάλους το γκολ της ισοφάρισης. Συγκεκριμένα, στο 69ο λεπτό ο Κουλιμπαλί γύρισε λανθασμένα την μπάλα προς τον Κοτσόλη και ο τελευταίος ανέτρεψε τον Βουό. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Χαντί και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 79ο λεπτό καταγράφηκε η μοναδική αξιόλογη επιθετική ενέργεια των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Εμποκού σούταρε δυνατά και ο Δάφκος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Το παιχνίδι βάδιζε στο τελευταίο του δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του ΟΦΗ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 84ο λεπτό, ο Ογκμποέ βρέθηκε απέναντι στον Κοτσόλη, τον πέρασε εύκολα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού για δεύτερη φορά, ολοκληρώνοντας μία μεγάλη ανατροπή για την ομάδα της Κρήτης.

Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα το σκορ δεν άλλαξε και πλέον ο Παναθηναϊκός είναι με το ένα πόδι εκτός Κυπέλλου από τον πρώτο μόλις γύρο.

Ακολουθεί το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός θα πρέπει πλέον να αναγεννηθεί από τις στάχτες του και να πορευτεί από εδώ και στο εξής χωρίς τον προπονητή που δημιούργησε την ομάδα, αφού ο Αντρέα Στραματσόνι απολύθηκε. Οι “Πράσινοι” βρίσκονται σε βαθειά κρίση και ακολουθεί και το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στη “Λεωφόρο Αλεξάνδρας” για το πρωτάθλημα. Μία νίκη επί του “Δικεφάλου” μπορεί να κλείσει πολλές πληγές, αλλά μία νέα γκέλα θα ανοίξει ακόμη περισσότερες.