Μπλόκαρε στα παγωμένα Γιάννενα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε στην έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα, με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα με σκορ 1-0 στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδος.

Σε έναν παγωμένο αγωνιστικό χώρο, το “Τριφύλλι” στοίχημα πως παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων, με αποτέλεσμα να κυνηγάει την ανατροπή στη ρεβάνς προκειμένου να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγωνιστικό χώρος δεν ήταν και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, καθώς είχε πάγο σε αρκετά σημεία του, με συνέπεια οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων να γίνουν ακόμα πιο δύσκολες.

Ο προπονητής των “Πρασίνων”, Γιώργος Δώνης, είδε τους ποδοσφαιριστές του να μην μπορούν να αλλάξουν τρίτη πάσα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, να χάνουν τις περισσότερες προσωπικές τους μονομαχίες και να μην μπορούν να βρεθούν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Οι παίκτες του παρουσιάστηκαν αρκετά χαλαροί και αυτό είχε ως συνέπεια να φύγουν με σκυμμένο κεφάλι από τα Γιάννενα.

Πέραν της ήττας, ο κύριος Δώνης είδε τον Κώστα Αποστολάκη να αντιμετωπίζει έντονες ενοχλήσεις στο πόδι του και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 27ο λεπτό. Ο Αποστολάκης χτύπησε στον αστράγαλό του και τις επόμενες ημέρες θα υποβληθεί σε μαγνητική προκειμένου να γίνει γνωστό το μέγεθος της ζημιάς. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις ο νεαρός άσσος θα μείνει εκτός δράσης για τουλάχιστον δύο εβδομάδες.

Όσον αφορά την εξέλιξη της συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έγινε στο 11ο λεπτό όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, ο Πούγγουρας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γιαννίκογλου την απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 28ο λεπτό το σουτ του Κάστρο κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Παμλίδη, ο οποίος με προβολή από κοντινή απόσταση πέτυχε το 1-0. Στο 42ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δώνη πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 51ο λεπτό έπειτα από γύρισμα του Χατζηθεοδωρίδη, ο Ζαχίντ έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά έστειλε τη μπάλα αρκετά μέτρα πάνω από την εστία. Στο 56ο λεπτό ο Ζαχίντ έδωσε στον Καμπετσή, αυτός έκανε το σουτ με τη μία από τα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 59ο λεπτό η κεφαλιά του Παμλίδη από ευνοϊκή θέση πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 71ο λεπτό το σουτ του Καρτάλη έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Διούδη. Στο 73ο λεπτό μετά από φάουλ του Ζαχίντ, ο Πούγγουρας βρήκε τον Καμπετσή, αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Γιαννίκογλου εκτινάχθηκε και το έδιωξε σε κόρνερ. Στο 77ο λεπτό ο Μπουζούκης δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Γιαννίκογλου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε. Στο 87ο λεπτό ο Νάουμετς τροφοδότησε τον Παμλίδη, αυτός έκανε την προβολή από κοντινή απόσταση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο κύριος Δώνης χρησιμοποίησε τους Διούδη, Κολοβέτσιο, Αποστολάκη (27΄ Κουρμπέλη), Νούνες, Χατζηθεοδωρίδη, Μπεκ (46΄ Περέα), Πούγγουρα, Δώνη, Καμπετσή, Χατζηγιοβάνη (74΄ Μπουζούκη) και Ζαχίντ.