Ούτε τώρα νίκησε τον κακό του δαίμονα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον κακό του δαίμονα των τελευταίων ετών, την Λαμία, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του νέου πρωταθλήματος της Super League. Για ακόμη ένα παιχνίδι, το “Τριφύλλι” δεν κατάφερε να επικρατήσει της Λαμίας, καθώς αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλο με σκορ 1-1. Το τέρμα των “Πρασίνων” σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Φεντερίκο Μακέντα. Μάλιστα το πέναλτι δόθηκε έπειτα από χρήση VAR.

Ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο πρωτάθλημα και πέμπτη συνολικά μακριά από την νίκη εναντίον της Λαμίας και ο τεχνικός της ομάδας, Γιώργος Δώνης, στοίχημα πως μόνο ικανοποιημένος δεν έμεινε με την απόδοση των ποδοσφαιριστών του.

Ο κύριος Δώνης είδε τους παίκτες να πετάνε στο καλάθι των αχρήστων την καλή εικόνα που είχαν στα φιλικά, να είναι αρκετά υποτονικοί και να μην μπορούν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα. Αυτό είχε σαν συνέπεια να μην απειλήσουν ιδιαίτερα και να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Όσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης, η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης πραγματοποιήθηκε στο 20ο λεπτό όταν μετά από μακρινή μεταβίβαση των αμυντικών της Λαμίας και κακή έξοδο του Διούδη, ο Ρόμανιτς έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ σε κενή εστία σημείωσε το 1-0. Στο 30ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Κουρμπέλη, ο Μακέντα πήρε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας, Βελλίδης, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία μπλόκαρε την μπάλα. Στο 32ο λεπτό το σουτ που επιχείρησε ο Κολοβός βρήκε στο χέρι του Πλιάτσικα και ο διαιτητής, με την χρήση VAR, καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μακέντα, ο οποίος νίκησε τον Βελλίδη και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 49ο λεπτό ο Ζαχίντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 54΄ μετά από κόρνερ του Βάντερσον, ο Αντέτζο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, η σέντρα σουτ του Ινσούα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 87΄ ο Ζαχίντ τροφοδότησε τον Ινσούα, αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο κύριος Δώνης χρησιμοποίησε τους Διούδη, Πούγγουρα, Δώνη (82΄ Μπουζούκη),  Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιο, Χατζηθεοδωρίδη (60΄ Μολό), Κολοβό, Κουρμπέλη, Μακέντα και Ζαχίντ.