Παναθηναϊκός: Έμεινε στο μηδέν στη Λειβαδιά

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Λεβαδειακό για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Το “Τριφύλλι” πέταξε βαθμούς στη Λειβαδιά καθώς ήρθε ισόπαλο με σκορ 0-0.

Ο προπονητής των “Πρασίνων”, Γιώργος Δώνης, είδε τους ποδοσφαιριστές του να μην πιάνουν καλή απόδοση, να σπαταλάνε ένα ημίχρονο και να πετάνε δύο βαθμούς. Με την ισοπαλία του αυτή, ο Παναθηναϊκός έπεσε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και βρίσκεται πλέον πέντε βαθμούς πίσω από τον τέταρτο στη βαθμολογία Ατρόμητο.

Πάντως, το “Τριφύλλι” έχει έντονα παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα αφού δεν υποδείχθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηγιοβάνη και αντ’ αυτού υποδείχθηκε ο ποδοσφαιριστής λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 24ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, ο Μακέντα με το κεφάλι τροφοδότησε τον Κουρμπέλη, ο οποίος από ευνοϊκή θέση πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Αυτή ήταν η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία που δημιουργήθηκε στο πρώτο μέρος. Έτσι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ με 0-0 ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ανέβασαν τον ρυθμό τους και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 46ο λεπτό όταν μετά από γύρισμα του Σαβαντογκό, ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 63ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας έπειτα από φάουλ του Στανόγεβιτς, η μπάλα έφτασε στον Ζησόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης το απομάκρυνε. Στο 68ο λεπτό το μακρινό σουτ του Στανόγεβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διούδη. Στο 76ο λεπτό ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ που επιχείρησε ο Αντιλέχου. Στο 82ο λεπτό το σουτ του Άλτμαν από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 94ο λεπτό το σουτ του Άλτμαν δεν ανυσήχησε τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, Μπάγιτς.

Ο κύριος Δώνης χρησιμοποίησε τους Διούδη, Οικονόμου, Μπουζούκη ( 80΄ Καμπετσή ), Ινσούα, Γιόχανσον, Δώνη ( 86΄ Στάικο ), Κολοβέτσιο, Μακέντα, Κουλιμπαλί ( 68΄ Άλτμαν ), Κουρμπέλη και Χατζηγιοβάνη.