Παναθηναϊκός: Αποκλεισμός στη… ρώσικη ρουλέτα

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε εντός έδρας τη Λαμία, στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδος. Το “Τριφύλλι” για να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έπρεπε να ανατρέψει το εις βάρος του αποτέλεσμα από τον πρώτο αγώνα, στον οποίο είχε ηττηθεί με σκορ 1-0.

Στον επαναληπτικό, οι “Πράσινοι” ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου ματς καθώς η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε με σκορ 1-0, χάρη σε τέρμα του Εμμανουηλίδη. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στα επιπλέον λεπτά, παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες έχασαν κλασικές ευκαιρίες δεν κατάφεραν να σκοράρουν με συνέπεια ο αγώνας να οδηγηθεί στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Στη ρώσικη ρουλέτα, ο Παναθηναϊκός δεν είχε το μέρος με την τύχη του και γνώρισε την ήττα στα πέναλτι με σκορ 2-4. Έτσι το “Τριφύλλι” έμεινε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος. Μάλιστα αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που η ομάδα αποκλείεται από τη Λαμία από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης σημειώθηκε στο 15ο λεπτό όταν το πλασέ του Καραμάνου από ευνοϊκή θέση πέρασε δίπλα από την εστία του Διούδη. Στο 26ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της Λαμίας, Μελισσάς, μπλόκαρε το σουτ του Μακέντα από πλάγια θέση. Στο 28ο λεπτό ο Μελισσάς απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη. Στο 31ο λεπτό ο Ινσούα έκανε το σουτ αλλά ο Μελισσάς το μπλόκαρε. Με το σκορ στο 0-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η πρώτη φάση της επανάληψης έγινε στο 55ο λεπτό όταν μετά από γύρισμα του Μακέντα, ο Κουρμπέλης έκανε την προβολή αλλά ο Μελισσάς την απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 62΄ ο Διούδης απέκρουσε το σουτ του Τομάς. Στο 70ο λεπτό ο Εμμανουηλίδης έκανε το σουτ αλλά ο Μελισσάς του είπε “όχι”. Στο 84ο λεπτό μετά από σέντρα ακριβείας του Χατζηγιοβάνη, ο Εμμανουηλίδης με σουτ στην κίνηση πέτυχε το 1-0. Στο 85΄ ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Επστάιν. Στο 90ο λεπτό ο Μελίσσας απέκρουσε την κεφαλιά του Κολοβέτσιου. Έτσι η ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Η πρώτη ευκαιρία του επιπλέον χρόνου έγινε στο 93ο λεπτό όταν ο Επστάιν βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, έκανε το σουτ αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού το έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Ρόμανιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 95ο λεπτό ο Βέργος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Μελισσά. Στο 120ο μετά από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, ο Βέργος από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η παράταση ολοκληρώθηκε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Εκεί ο Χατζηγιοβάνης έκανε το 1-0.

Ο Επστάιν ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μακέντα πέτυχε το 2-1.

Ο Μπουλούλης το 2-2.

Ο Μελισσάς απέκρουσε το πέναλτι του Κάτσε.

Ο Ρόμανιτς έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-3.

Ο Κουρμπέλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Καραμάνος νίκησε τον Διούδη, πέτυχε το 2-4 και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Ο τεχνικός του ΠΑΟ, Γιώργος Δώνης, χρησιμοποίησε τους Διούδη, Ινσούα, Χατζηθεοδωρίδη ( 46΄ Κουρμπέλη ), Μαυρομάτη ( 79΄ Βέργο ), Κάτσε, Καμπετσή ( 67΄ Εμμανουηλίδη ), Κολοβέτσιο, Γιόχανσον, Χατζηγιοβάνη, Μακέντα και Μπουζούκη.