Παναθηναϊκός: Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι της Αθήνας

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Το ντέρμπι της Αθήνας δεν ανέδειξε κάποιον νικητή μιας και οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 0-0.

Σε ένα ματς που θα ξεχασθεί αρκετά γρήγορα, ο τεχνικός του “Τριφυλλιού”, Γιώργος Δώνης, παρέταξε την ομάδα του με πρωταρχικό στόχο να διαφυλάξει τα νότα της και εάν δινόταν η ευκαιρία να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Οι παίκτες του εφάρμοσαν το εν λόγω σχέδιο, καθώς έκλειναν όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Διούδη και ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις πιο κλασικές ευκαιρίες.

Οι “Πράσινοι” πολλοί θα στοιχημάτιζαν πως θα μπορούσαν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, όμως σπατάλησαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τους Μακέντα και Κουρμπέλη. Παράλληλα, παρά το γεγονός ότι έδωσαν την μπάλα στον αντίπαλο την περισσότερη ώρα, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, η πρώτη καλή στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 3ο λεπτό όταν ο Διούδης σε διπλό χρόνο μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα. Στο 16ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπογέ, ο Πόνσε έκανε το σουτ στην κίνηση όμως αυτό δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Διούδη. Στο 24ο λεπτό μετά από εκπληκτική μπαλιά του Δώνη, ο Μακέντα βρέθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, όμως άργησε να τελειώσει την φάση και όταν το έκανε με ψηλοκρεμαστό σουτ, αυτό κατέληξε πάνω από την εστία της ΑΕΚ. Στο 40ο λεπτό ο Κάτσε έκανε το σουτ λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Με το σκορ στο 0-0 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου έγινε στο 47ο όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, ο Σιμόες υπό την ασφυχτική πίεση του Οικονόμου, πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 52ο λεπτό ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Πόνσε από δύσκολη θέση. Στο 74ο λεπτό ο Λιβάγια από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, αυτό κόντραρε στο πόδι του Κουλιμπαλί (ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ύστερα από καιρό) και πέρασε δίπλα από την εστία του Διούδη. Στο 87ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, ο Κουρμπέλης από ευνοϊκή θέση πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο κύριος Δώνης χρησιμοποίησε τους Διούδη, Κουλιμπαλί, Δώνη ( 89΄ Χατζηθεοδωρίδη ), Κολοβέτσιο, Κάτσε, Μακέντα ( 92΄ Εμμανουηλίδη ), Οικονόμου, Ινσούα, Άλτμαν ( 65΄ Καμπετσή ), Κουρμπέλη και Γιόχανσον.