Παναθηναϊκός: Με κορυφαίο τον Βέργο επικράτησε στο φιλικό του Απόλλωνα

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις την τρέχουσα σεζόν (με τον Παναιτωλικό), ωστόσο μέχρι να αποχωρήσουν οι ποδοσφαιριστές του για τις καλοκαιρινές τους διακοπές, το “Τριφύλλι” αναμένεται να δώσει φιλικές αναμετρήσεις.

Οι “Πράσινοι” θα δώσουν φιλικά ματς, προκειμένου ο τεχνικός της ομάδας, Γιώργος Δώνης, να έχει μία εμπεριστατωμένη άποψη για τους παίκτες που δεν αγωνίστηκαν αρκετά την τρέχουσα σεζόν αλλά και για να τσεκάρει την ετοιμότητα που βρίσκονται ορισμένοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στην Κ19 ενόψει της καλοκαιρινής προετοιμασίας, η οποία θα γίνει στην Ολλανδία.

Το πρώτο φιλικό για τον Παναθηναϊκό διεξήχθη την Παρασκευή με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης και πραγματοποιήθηκε στο Κορωπί. Οι “Πράσινοι” χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, έκαμψαν εύκολα την αντίσταση του αντιπάλου τους, τον οποίον και νίκησαν με σκορ 3-1. Κορυφαίος του “Τριφυλλιού” ήταν ο Νίκος Βέργος, ο οποίος σημείωσε ένα τέρμα και μοίρασε μία ασίστ. Τα υπόλοιπα γκολ πέτυχαν οι Δημήτρης Εμμανουηλίδης και Δημήτρης Σερπέζης.

Ο κύριος Δώνης χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στην διάθεσή του και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα.

Όσον αφορά την εξέλιξη της φιλικής συνάντησης, η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα πραγματοποιήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Αποστολάκη, ο Βέργος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 22ο λεπτό, οι “Πράσινοι” πίεσαν ψηλά τον αντίπαλό τους, έκλεψαν την μπάλα, βγήκαν υποδειγματικά στην αντεπίθεση και ο Βέργος με σουτ σημείωσε το 1-0. Στο 32ο λεπτό έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό τω παικτών του Παναθηναϊκού, η μπάλα έφτασε στον Σερπεζή και αυτός με εκπληκτικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το 2-0. Στο 42ο λεπτό, ο Οικονομόπουλος έβγαλε την σέντρα, ο Βαφέας με το κεφάλι τροφοδότησε τον Ζερβόπουλο και αυτός με κεφαλιά από κοντινή απόσταση μείωσε σε 2-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 56ο λεπτό όταν ο Βέργος τροφοδότησε τον Εμμανουηλίδη και αυτός με σουτ από το ύψος του πέναλτι σημείωσε το 3-1.

Ο κύριος Δώνης χρησιμοποίησε τους Κότσαρη (46΄ Χριστογεώργο), Πούγγουρα (46΄ Στάικο), Αρμενάκα (46΄ Εμμανουηλίδη), Αποστολάκη (46΄ Βαγιανίδη), Σερπέζη (62΄ Καλομοίρης), Θεοχάρη (46΄ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλη (62΄ Σκεντεράι), Τζαβίδας (62΄ Σούλτσε), Ζαγαρίτη (46΄ Ζωγραφάκη), Βέργο (62΄ Αθανασακόπουλο) και Δώνη.

Μετά την λήξη του φιλικού σε εργομετρικές εξετάσεις υποβλήθηκαν οι Καμπετσής, Μουνιέ, Τσανδάρης, Ινσούα, Χατζηθεοδωρίδης, Παντελάκης, Κάτσε, Διούδης, Γιόχανσον, Κουλιμπαλί, Χατζηγιοβάνης, Οικονόμου και Μακέντα.