Παναθηναϊκός: Πέρασε με Μπουζούκη από το Αγρίνιο

Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στο Αγρίνιο για να αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό στο πλαίσιο της εμβόλιμης 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League. Το “Τριφύλλι” επικράτησε του Παναιτωλικού με σκορ 0-1 και στοιχηματίζουμε πως έκανε αποφασιστικό βήμα για την είσοδό του στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος και επέστρεψε στις νίκες με τον καλύτερο τρόπο. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Γιάννης Μπουζούκης. Βέβαια το μισό γκολ άνηκε στον Φεντερίκο Μακέντα.

Οι “Πράσινοι” αν και αγωνίστηκαν για περισσότερο από 35 λεπτά με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κάτσε, δεν κινδύνεψαν σχεδόν καθόλου και πήραν σχετικά εύκολα τους τρεις βαθμούς.

Μελανό σημείο της εμφάνισης του Παναθηναϊκού, αποτελεί ο τραυματισμός του Σωκράτη Διούδη. Ο Έλληνας γκολκίπερ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον δικέφαλό του και ολοκλήρωσε το ματς με αφόρητους πόνους. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί το προσεχής διάστημα όταν και θα υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις.

Όσον αφορά την εικόνα του παιχνιδιού, η πρώτη καλή στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 2ο λεπτό όταν ο Μακέντα βρέθηκε στην πλάτη της αντίπαλη άμυνας, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο εξωτερικό μέρος των διχτύων. Στο 28ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Μαλλής πήρε την κεφαλιά αλλά ο Διούδης εκτινάχθηκε και απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 32ο λεπτό, ο Χατζηγιοβάνης τροφοδότησε τον Μακέντα, αυτός με γύρισμα έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπουζούκη, ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με προβολή σε κενή εστία σημείωσε το 0-1. Με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου έγινε στο 77ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Γκούγκα, ο Γουίλιαν έκανε την προβολή αλλά ο Διούδης χωρίς να δυσκολευτεί μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 86ο λεπτό ο Καμπετσής μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Κυριακίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού μπλόκαρε το σουτ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Δώνης, χρησιμοποίησε τους Διούδη, Μαυρομάτη, Μακέντα ( 64΄ Δώνη ), Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Μπουζούκη ( 89΄ Παντελάκη ), Κουλιμπαλί, Κάτσε, Χατζηγιοβάνη ( 75΄ Καμπετσή ), Κουρμπέλη και Ινσούα.