Παναθηναϊκός: Πρόβλημα με Δώνη

Ο Παναθηναϊκός την περασμένη αγωνιστική αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Λεβαδειακό. Το “Τριφύλλι” δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, καθώς πέταξε στα σκουπίδια ένα ολόκληρο ημίχρονο, και ήρθε ισόπαλο με σκορ 0-0. Έτσι οι “Πράσινοι” βρέθηκαν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και έμειναν πέντε βαθμούς πίσω από τον τέταρτο Ατρόμητο και έναν πόντο κάτω από τον πέμπτο Άρη.

Στον Παναθηναϊκό στοίχημα πως δεν έφτανε η κακή εμφάνιση και οι χαμένοι βαθμοί, ήρθε και ο τραυματισμός του Χρήστου Δώνη να επισκιάσει τα πάντα. Μόλις στο 15ο λεπτό, ο Δώνης δέχθηκε χτύπημα στην αριστερή του ποδοκνημική και αγωνίστηκε μέχρι το 86ο λεπτό κάτω από έντονους πόνους. Ο τεχνικός του “Τριφυλλιού”, Γιώργος Δώνης, τον αντικατέστησε στο 86΄ και πέρασε στη θέση του τον Πασχάλη Στάικο. Ωστόσο εξαιτίας του γεγονός ότι έμεινε στον αγωνιστικό χώρο για αρκετά λεπτά με έντονους πόνους επιβάρυνε αρκετά την κατάστασή του.

Αμέσως μετά το ματς, ο Χρήστος Δώνης υποβλήθηκε σε μαγνητική εξέταση προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματός του. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων έδειξαν ότι ο 28χρονος Έλληνας κεντρικός μέσος έχει υποστεί οστικό οίδημα στο οστό του αριστερού του αστραγάλου.

Αυτό συνεπάγεται ότι ο Έλληνας χαφ θα μείνει εκτός προπονήσεων το ερχόμενο διάστημα και θα ακολουθήσει φυσικοθεραπευτική αγωγή. Η κατάστασή του θα αξιολογείται κάθε μέρα και η συμμετοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση που ακολουθεί με αντίπαλο τον ΠΑΣ, η οποία είναι προγραμματισμένη για το ερχόμενο Σάββατο, είναι εξαιρετικά αμφίβολη. Όπως όλα δείχνουν, ο Δώνης δε θα δώσει το “παρών” στην εν λόγω αναμέτρηση και θα κάνει αγώνα δρόμου προκειμένου να επιστρέψει στην ενεργό δράση την ερχόμενη εβδομάδα.

Από εκεί και πέρα, στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Λεβαδειακό, οι Φεντερίκο Μακέντα και Ματίας Γιόχανσον αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν η τέταρτη κίτρινη κάρτα που αντίκρισαν οι δύο ποδοσφαιριστές στο φετινό πρωτάθλημα με συνέπεια να πρέπει να εκτίσουν την ποινή τους σε ένα από τα ματς που ακολουθούνε.

Ο κύριος Δώνης αποφάσισε ο Ιταλός επιθετικός να εκτίσει την ποινή του στον αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα και ο Σουηδός δεξιός οπισθοφύλακας να απουσιάσει από την αναμέτρηση με τον Πανιώνιο.