Παναθηναϊκός: Το “Τριφύλλι” ανθίζει και με εννέα παίκτες!

Στην αναμέτρηση της Δευτέρας στο γήπεδο της “Λεωφόρου Αλεξάνδρας”, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ, παρά το γεγονός πως έπαιζε με εννέα παίκτες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Μετά τη νίκη του κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα την προηγούμενη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός “ζευγάρωσε” τις νίκες του ανεβαίνοντας και άλλες θέσεις στο βαθμολογικό πίνακα. Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, αποβολές, πέναλτι, και λανθασμένες υποδείξεις από τον διαιτητή, το “Τριφύλλι” στοίχημα πως έβγαλε ψυχή και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στις καθυστερήσεις με γκολ του Χίλιεμαρκ.

Πίεση από την αρχή

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να  κλείνει τη Λάρισα στα καρέ της. Ωστόσο, η άμυνα της ΑΕΛ αποτελούταν από αρκετούς ποδοσφαιριστές, με αποτέλεσμα το έργο των γηπεδούχων να είναι αρκετά δύσκολο.

Η πρώτη σημαντική φάση ήρθε στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης όταν από πλαγιοκόπηση του Χουλτ ο Μόλινς έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά του τέρματος. Στο 17ο λεπτό, ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ, βρήκε ανενόχλητο τον Μολέδο, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου αποκρούστηκε από τον Μπόζοβιτς. Στο 18ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ αυτή τη φορά του Χίλιεμαρκ, ο Κουλιμπαλί βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε την προβολή, αλλά ο Μπόζοβιτς απέκρουσε την μπάλα. Στο 33ο λεπτό και πάλι μετά από εκτέλεση στημένης μπάλας από τον Χίλιεμαρκ, ο Κολοβέτσιος βρήκε τον Κουλιμπαλί. Ο τελευταίος γύρισε την μπάλα στον Μόλινς, αλλά ο Ναζλίδης πρόλαβε και έκοψε.

Χίλιεμαρκ ο λυτρωτής

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟ άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 50ο λεπτό ο Μόλινς κέρδισε το πέναλτι από τον Ρέντζα, ο Βιγιαφάνιες ανέλαβε την εκτέλεσή του και έκανε το 1-0. Στο 77ο λεπτό ο Σιλά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα σε φάουλ που έκανε στον Ναζλίδη, αφήνοντας με δέκα παίχτες την ομάδα του. Στο φάουλ που κέρδισε η ΑΕΛ, ο Λεοζίνιο το εκτέλεσε και βρήκε τον Περόνε που με κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα του. Στο 84ο λεπτό η ομάδα του “Τριφυλλιού” έμεινε με εννιά παίχτες, καθώς ο Άλτμαν αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Ενώ όλα έδειχναν πως η γκέλα δεν μπορούσε να αποφευχθεί, ήρθε ο Χίλιεμαρκ να κάνει το 2-1 στις καθυστερήσεις και να βάλει φωτιά στη “Λεωφόρο”.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή, σε ένα ματς που η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έδειξε πως διαθέτει ψυχή και τόλμη.