Πλήρωσε την επιπολαιότητά του ο Παναθηναϊκός

Σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός στοίχημα πως πλήρωσε την επιπολαιότητά του. Αυτή τη φορά στο εκτός έδρας ματς με το Βόλο για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Το “Τριφύλλι” παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάσου Χατζηγιοβάνη, δε κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, με συνέπεια να αναδειχθεί ισόπαλο με σκορ 1-1.

Οι “Πράσινοι” παρά το γεγονός ότι άνοιξαν σχετικά νωρίς το σκορ, στη συνέχεια σπατάλησαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες και δεν κατάφεραν να πάρουν ασφαλές προβάδισμα. Ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός και με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός αναζήτησε το γκολ που θα του έδινε τους τρεις βαθμούς αλλά οι ευκαιρίες πετάχτηκαν στα σκουπίδια.

Το “Τριφύλλι” μέχρι στιγμής στη σεζόν δεν έχει καταφέρει να επικρατήσει σε δύο διαδοχικές αναμετρήσεις και έσπασαν το “ρεκόρ” που είχε με τον Φάμπρι στην τεχνική του ηγεσία.

Ο τεχνικός της ομάδας, Γιώργος Δώνης, εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ιδιαίτερα απογοητευμένος και τόνισε ότι δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για το αποτέλεσμα. Θεωρεί ότι από τη στιγμή που η ομάδα του δε κάνει εύκολα τα παιχνίδια, τότε αυτά θα στραβώνουν και αρκετοί βαθμοί θα συνεχίσουν να χάνονται. Επίσης υποστήριξε ότι η επιπολαιότητα είναι στα όρια της ανοησίας.

Όσον αφορά την εικόνα του ματς, στην πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό ο Δημόπουλος ανέτρεψε τον Χατζηθεοδωρίδη και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χατζηγιοβάνης, ο οποίος αλά Πανένκα σημείωσε το 0-1. Στο 23ο λεπτό το μακρινό σουτ του Φεράρι πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 33ο λεπτό ο Ζοάο προσποιήθηκε και ο Δώνης τον ανέτρεψε με συνέπεια ο ρέφερι να δείξει την άσπρη βούλα. Την ευθύνη πήρε ο Μουνίθ, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 45ο λεπτό ο Μελίσσας έπεσε στη γωνία του και μάζεψε το σουτ του Μακέντα έξω από την περιοχή. Στο 46ο λεπτό ο Μακέντα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή δε βρήκε στόχο. Στο 66ο λεπτό η καρφωτή κεφαλιά του Μακέτα από ευνοϊκή θέση πέρασε άουτ. Στο 83ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Μπεκ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 90ο λεπτό το σουτ του Νούνες στην κίνηση πέρασε πάνω από την εστία. Στο 93ο λεπτό ο Περέα έκανε το σουτ αλλά πριν περάσει η μπάλα την τελική γραμμή ο Δημόπουλος με τάκλιν την έδιωξε.

Ο κύριος Δώνης χρησιμοποίησε τους Διούδη, Ινσούα, Γιόχανσον (76΄ Μπεκ), Σένκεφελντ, Κολοβέτσιο, Χατζηθεοδωρίδη (46΄ Νούνες), Δώνη, Χατζηγιοβάνη, Κολοβό (46΄ Περέα), Μακέντα και Μπουζούκη.