Συνεχίζει να πονάει το ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός

Το ΟΑΚΑ στοίχημα πως αποτελεί τη μαύρη τρύπα στη φετινή πορεία του Παναθηναϊκού, μιας και η ομάδα μέχρι στιγμής υποφέρει στις εντός έδρας αναμετρήσεις. Το “Τριφύλλι” στα τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει στην έδρα του μετράει τρεις ήττες και μία ισοπαλία.

Τελευταία ομάδα που εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα ΟΑΚΑ ήταν η Λάρισα. Οι “Πράσινοι” αντιμετώπισαν εντός έδρας τη θεσσαλική ομάδα για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος και γνώρισαν την ήττα με σκορ 1-2. Το τέρμα του Παναθηναϊκού σημείωσε ο Γκάγιας Ζαχίντ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο τεχνικός του ΠΑΟ, Γιώργος Δώνης, είδε την ομάδα του να κάνει ακόμη ένα πισωγύρισμα, καθώς η νίκη της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Ατρόμητο εκτός έδρας πήγε στράφι.

Οι ποδοσφαιριστές του έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ, υπέπεσαν σε αρκετά προσωπικά λάθη κυρίως στο πρώτο μέρος και άργησαν να ανεβάσουν στροφές ώστε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από τον αγώνα. Στην επανάληψη, οι παίκτες του έφταναν αρκετά εύκολα έξω από την αντίπαλη περιοχή, όμως τα χαλούσαν στην τελική τους προσπάθεια.

Επιπλέον ο κύριος Δώνης έπρεπε να διαχειριστεί τις απουσίες των δύο βασικών του μπακ, Γιόχανσον και Ινσούα, οι οποίοι στον αγώνα με τη Λάρισα έκτισαν την ποινή τους. Τη θέση του πρώτου πήρε ο Αποστολάκης, ενώ του δεύτερου ο Χατζηθεοδωρίδης.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, στην πρώτη στιγμή της συνάντησης το “Τριφύλλι” έμεινε πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα μόλις στο 1ο λεπτό έπειτα από λάθος απομάκρυνση του Διούδη, ο Ουάρντα τροφοδότησε τον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή σημείωσε το 0-1. Στο 24ο λεπτό έπειτα από γύρισμα του Μπουζούκη, ο Καμπετσής από κοντινή απόσταση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε τελευταία στιγμή στο πόδι του Μόρα και απομακρύνθηκε. Στο 41ο λεπτό ο Ζαχίντ μετά από ατομική προσπάθεια μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, επιχείρησε φαλτσαριστό σουτ αλλά αυτό πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 46ο λεπτό ο Κρίστιανσον απομάκρυνε σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Μπουζούκη. Στο 49ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, η μπάλα πέρασε από όλους αλλά ο Διούδης τελευταία στιγμή την απομάκρυνε. Στο 57ο λεπτό μετά από αντεπίθεση της ΑΕΛ, ο Ουάρντα πέρασε υπέροχα τον Αποστολάκη και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 0-2. Στο 62ο λεπτό ο Ζαχίντ με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση μείωσε σε 1-2. Στο 69ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Ζαχίντ πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 71ο λεπτό έπειτα από γύρισμα του Αποστολάκη, ο Μακέντα έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση αλλά ο Κρίστιανσον με το πόδι του έδιωξε. Λίγα λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Πούγγουρα πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 77ο λεπτό το μακρινό σουτ του Κουρμπέλη πέρασε άουτ. Στο 98ο λεπτό μετά από φάουλ του Χατζηγιοβάνη, ο προωθημένος Διούδης πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο κύριος Δώνης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Διούδη, Αποστολάκη, Σένκεφελντ (79΄ Κολοβό), Πούγγουρα, Χατζηθεοδωρίδη, Δώνη (60΄ Μπεκ), Μπουζούκη, Καμπετσή (56΄ Μακέντα), Χατζηγιοβάνη, Κουρμπέλη και Ζαχίντ.